Adámek složil vytrvalostní zkoušky AD

20.06.2020

Za katastrofálního nepříznivého počasí Adámek složil svou 6.  zkoušku, a to vytrvalostní AD na 20 km dle mezinárodniho zkušebniho řádu navíc s fantastickým časem 1hod 23 minut, kdy poslední kilometry naprosto s přehledem stíhal tempo německých ovčáků. 

Vytrvalostní zkouška AD  podává důkaz o tom, že pes je schopen vydržet určitou tělesnou námahu, aniž by se na něm projevily známky větší únavy. Při tělesných poměrech psa takový důkaz může poskytnout běh, který způsobuje zvýšenou námahu vnitřních orgánů (zvláště oběhového systému a plic) a pohybového aparátu. Projeví se však i některé povahové vlastnosti (např. temperament a tvrdost). Bezproblémové absolvování této zkoušky je důkazem toho, že pes je zdravý a disponuje požadovanými vlastnostmi.

Maximální časový limit pro absolvování trati je tři hodiny. Pes je upoután na dostatečně dlouhém vodítku. Trať je dlouhá 20 km. Po absolvování 8 km je vsunuta přestávka 15 minut, po dalších 7 km je další přestávka 20 minut. Poslední úsek je dlouhý 5 km. Během přestávek je dána možnost psu se nenuceně pohybovat. Silně unavené nebo poraněné jedince je rozhodčí povinen ze zkoušky odvolat. Rozhodčí doprovází psovody na dopravním prostředku.Po skončení běhu, nejdříve však po 20 minutách, rozhodčí prověří ochotu psa k práci. 

Jardo a Naďo, díky! Nikdy by nás nenapadlo, že miník zvládne půlmaraton u kola a ještě v takovém čase.