Demodex

DEMODEX CANIS

Demodikoza je parazitární onemocnění, jehož původcem je Demodex canis - trudník psí. Jde výhradně o onemocnění psů a choroba není přenosná na člověka ani na jiný druh zvířete, nemocný pes nemůže nakazit jiného psa. Tento parazit je poměrně běžný především u krátkosrstýchplemen psů - predisponovaní jsou například boxeři, buldoci, výmarští ohaři,dalmatini, šarpejové.

Parazit sám o sobě nijak neškodí, vyskytuje se u většiny psů. Parazit má podlouhlý tvar o délce asi 0,2 až 0,4 mm a žije v chlupových folikulech. Při onemocnění způsobuje zánět chlupových váčků a vypadávání srsti z počátku v malých postižených místech, posléze může dojít k rozšíření na větší plochy. Nakažení tímto parazitem je možné pouze z matky na štěně krátce po narození, kožní příznaky se však objevují většinou až při oslabení imunitního systému zvířete, což bývá např. po prodělání nějakého onemocnění, po prvním hárání apod.

Formy demodikózy

Rozeznáváme dvě formy - lokální a generalizovanou (na celém těle).Lokální forma demodikózy se vyskytuje převážně u štěňat od třech do deseti měsíců věku. Projevuje se okrouhlými ložisky bez chlupů (lysinky), někdy s jemnými šupinami a zarudnutím. Tyto nacházíme na hřbetu nosu, na čele a kolem očí. Tato forma většinou spontánně vymizí do 18 měsíců věku v důsledku zesílení imunitního systému. Zhruba 10% případů však přechází do formy generalizované s chronickou dermatitidou, hyperpigmentací a zesílení kůže. Mnohdy se přidá bakteriální zánět, kůže zapáchá a začíná se projevovat svědivost.

Diagnóza

Diagnóza tohoto onemocnění je založena na klinických příznacích (lysinky) a zejména na mikroskopickém vyšetření (seškrabu) vzorku odebraného z postiženého místa. V kožním seškrabu pak bývá parazit odhalen, bohužel vyšetření kožních seškrabů může poskytnout i falešně negativní výsledky, proto se doporučuje seškraby opakovat anebo, pokud je vysoká pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění, preventivně přeléčit i v případě negativního výsledku, pokud klinické příznaky demodikóze odpovídají.

U tohoto onemocnění dochází poměrně často k samovyléčení bez jakékoli terapie, avšak vzhledem k tomu, že u zhruba 10% pacientů je léčba nutná, je vhodné provádět léčbu u všech jedinců. Dříve se onemocnění léčilo koupelemiv roztoku amitrazu, který je ale vysoce jedovatý a značně zapáchající,takže bylo třeba velké opatrnosti při aplikaci. V dnešní době veterinář obvykle aplikuje kapičku Advocate nebo Stronghold, popř. jeden z novějších přípravků, který dobře zabírá na demodex, je tableta Bravecto (primárně určená proti klíšťatům). Stronghold i Advocate se aplikují jednou za dva týdny (minimálně 3x za sebou) na kůži jako tzv. spot on - účinná látka je vstřebávána do krve. Právě pro jednoduchost aplikace se doporučuje nasadit Stronghold, Advocate nebo Bravecto i při pouhém podezření na onemocnění trudníkem. Vhodné je i posílit imunitu.

Prognóza

Prognóza je dobrá zvláště u mladých jedinců s lokalizovanou formou onemocnění. I generalizovaná forma u mláďat se často zcela vyléčí. U dospělých jedinců může onemocnění recidivovat.